Adab-ı Muaşeret Kuralı 2. Sokakta Ne Yenir? Ne Yenmez?

Sizlere dürüst olacağım. Aslında sokakta hiçbir şey yenmez. Yenilmemesi gerekmektedir. Peki neden? Sevgili arkadaşlar burası maalesef ki hala bir Hollanda, İsviçre, Danimarka ya da Norveç değil… Neden Amerika gibi Fransa gibi Almanya gibi ülkelerin adını saymadım? Çünkü bu ülkelerde ciddi derecede zenginlik olsa bile hala ve hala çok ciddi sayılarda fakir de yer almaktadır. Hele ki Amerika’daki evsiz sayısı dudak uçuklatan boyutlarda… Fakat adını ilk andığım ülkeler içerisinde fakir, evsiz veya aç insan varsa bile sosyal devlet kanalıyla bütün ihtiyaçları giderilmektedir. İşsize cidden iş bulunmakta, kimse tabiri caizse köyüne dönmek mecburiyetinde kalmamaktadır.

Ülkemize dönecek olursak hala daha çok ciddi bir oradan fakirlik hatta açlıkla karşılaşılıyor. Karnı aç bir insanın önünde bırakınız bir et yemeğini mideye indirmeyi, simit dahi yeseniz ona çok ciddi oranda koyacaktır. Sizleri bilmem ama ben çöpten gıda atığı toplayan insanlar görüyorum.

Neticede yaşadığımız hayat belli. Günlük koşuşturmaca içerisinde oradan oraya savruluyoruz. Kimsenin hayatı idealinde sürmüyor. O sebeple kimseye de bir yerden bir diğerine koşuştururken ve vakti yokken yolda alelacele yediği simit, içtiği ayran için kızamam.

Lakin göstere göstere yapılan, instagramlarımız için yediğimiz içtiğimiz şeyleri insanların -fakir ya da zengin de farketmez- gözüne gözüne sokulan yeme faaliyetlerimizin herhangi bir saygıya mazhar olmadığı aşikardır.

Yoklukla kimsenin sınanmaması dileğiyle…

Yoklukla sınananlara yapılabilecek en temel yardımın onları rencide etmemek olduğunun bilincine varmak dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close